Özen İş Makina Kalite, Çevre ve İş sağlığı ve Güvenliği kapsamı aşağıdaki gibidir:

AS9100 STANDARDI İÇİN:
Manufacturing of precision parts with machining for aerospace and defence industries."

" Havacılık ve Savunma endüstrileri için hassas parçaların talaşlı imalatı."

ISO 9001 : 2015, ISO 14001 : 2015, OHSAS 18001 : 2007 ve ISO 10002 : 2014 STANDARTLARI İÇİN : 

“Glass and Plastic Mould and Spare Part Manufacturing, Machine Manufacturing, Mould and Machine Maintanence and Repair."

Cam ve Plastik Kalıp ve Yedek Parça İmalatı, Makina İmalatı, Kalıp ve Makina Bakım ve Onarımı."

Fabrikamız yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren fabrikalara yönelik olarak “Cam ve Plastik Kalıp,Yedek Parça ve Makine İmalatı” ve bunun yanında cam sektöründe kullanılan makinelerin “Bakım ve Onarımını” yapmaktadır. Ayrıca " Havacılık / Savunma ve benzeri sektörlere hassas parça imalatı" yapmaktadır.

Fabrikamız bu kapsamlara uygun olarak; AS9100 ve ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemlerini, ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemini, OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemini  ve ISO 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti Sistemini kurmuştur. Süreçlerini standartların gerekliliklerine göre takip etmekte ve iyileştirme çalışmalarını yapmaktadır. Yine bu kapsama uygun olarak risk ve fırsat değerlendirmesi yapmış, iç ve dış hususlarını belirlemiştir.
Özen iş Makina Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 5000m² alana kurulmuştur, konum itibarı ile  güneyinde ağaç palet imalat fabrikası, batısında civata imalat fabrikası, kuzeyinde plastik kasa imalat fabrikası, doğusunda kimyasal madde üretim fabrikası bulunmaktadır. Fabrikamız komşu fabrikalara ve organize sanayi bölgesine, kapsam dahilinde üretimini yaptığı ürünlerden kaynaklı üretim atıklarının etkilerini önlemek adına çevre yasalarına uygun olarak gerekli tedbirleri almıştır ve çevre boyut değerlendirmesini yapmakta ve iyileştirme faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Çevre yasalarına uyulmasını takip etmekte ve uygulamaktadır.
Fabrikamız; kapsam dahilinde yürüttüğü faaliyetlerde ve süreçlerde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almıştır. Çalışanlarımızın bilinçlendirilmesi için düzenli olarak eğitim planına uygun olarak eğitimler verilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği yasalarına uyulmasını takip etmekte ve uygulamaktadır.
Fabrikamız çalışmalarında müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımı benimsemiş. Müşterilerinin ihtiyacı olan ürünlerin üretimi konusunda çözüm ortağı olmuştur.